Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Kasım 2016 - Pazartesi 22:12 Bu haber 968 kez okundu
 
Dün ve Yarın
İleri gitmek geriyle olan bağı koparmak değildir. Canlı, cansız her varlık çok gerilerin bugünkü neticesidir.
ATSIZ Makaleler Haberi


Geri her zaman kötü değildir. Nitekim ileri de her zaman iyi değildir. İyi de olsa, kötü de olsa yok edilemeyecek olan “geri” ve “ileri”, bütün olarak biziz. Bunu inkar hiçbir şey kazandırmaz; kas katı gerceğin inkarı ile inkar edeni basitleştirir, yozlaştırır, hayvanlaştırır.

Geri ve ileri, yani dün ve yarın her zaman var olacaktır. Milyarlarca dün ve yarın, zaman zincirinin birer halkasıdır. Yarını kavramak için dünü bilmek şarttır. Otlarla böcekler dünü bilmez. Daha yüksek sınıf hayvanlarda bile birkaç gün öncesini hatırlamak, bilmek kabiliyeti vardır.

“Dün”ün topyekun inkarı insanları ot ve böcek menziline indirmektir. İnsanlar indirilemez. İnen, indirmek isteyendir.

Milli Eğitim Şurası”nda birkaç öğretmen dünkü edebiyata sövüp saymışlar, Fuzuli”yi, Baki”yi batırmışlar. Bunlar Fuzuli”den, Baki”den bir mısrayı bile anlayamayacak kadar aşağı olan cahillerdir. Onlar Fuzuli”deki dehayı, şiir inceliğini nereden anlayacaklar? Fikri ve edebi seviyeleri ancak Nazım Hikmet”i, Orhan Veli”yi ve o makuleleri anlayacak kadardır.

Bu şuralarda şimdiye kadar hep gayrımilli hava esti. Mazi düşmanlığı yapıldı. Geçmişle bağların koparılması istendi. Bunun manası nedir? O kadar açık ki söylemeye bile lüzum yok.

Milli kültürle yuğrulmuş, zerrelerine kadar Türkçü ve otoriter bir Milli Eğitim Bakanı gelmeden bu herzevekillikler sürüp gidecektir.

Aksi halde “egemenlik” kelimesi “eğemenlik” olur ve kültür eserlerini seçecek kurulun başına ortaokul mezunu bile olup olmadığı meçhul birisi getirilerek milli kültürle, milletle, geçmişle, gelecekle alay edilir…..

Nihal ATSIZ, Ötüken, 8 Temmuz 1974

Kaynak: (Millibilinç) - Milli Bilinç Editör: İlbilge
 
Etiketler: İleri, gitmek, geriyle, olan, bağı, koparmak, değildir, Canlı, cansız, her, varl
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
19° - 32°
Cumartesi
17° - 31°
Pazar
16° - 32°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı