301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ocak 2014 - Pazar 00:19 Bu haber 2232 kez okundu
 
Bayrak Şairimizin Ölüm Yıldönümü!
Bayrak şiirini yazdığı 5 ocak aynı zamanda 1975 Ocağının 5'i Bayraklaştığı tarih oldu...
Anma Haberi


Arif Nihat Asya, milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü Bayrak şiirinden dolayı "Bayrak şairi" olarak da anılan Türk şairdir.

İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950 yılında Seyhan (Adana) ve 1954 yılında da Eskişehir milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Milletvekilliğinden sonra tekrar bir süre daha öğretmenlik yaptı. Ankara Gazi Lisesi'nde edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı.

Yeni İstanbul ve Babıali’de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi.Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yazdı. Daha sonra heceli ve serbest vezinli(ölçülü) şiirler yazdı.

Türk Milliyetçiliği kokan şiirleriyle dikkat çeken Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle de bilinir.

Arif Nihat Asya kaderin bir cilvesi olarak bayrak şiirini yazdığı tarikte 5 Ocak 1975'te hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Kaynak: (Millibilinç) - Milli Bilinç Editör: İlbilge
 
Etiketler: arif nihat asya ölüm yıldönümü
Yorumlar
Ankara
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 27.11.2020
Bugün
-2° - 10°
Cumartesi
-2° - 11°
Pazar
-2° - 11°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı