Yazı Detayı
20 Haziran 2017 - Salı 11:04 Bu yazı 1732 kez okundu
 
21. ASRIN KÜRŞADI: MÜBARİZ İBRAHİMOV
Alperen TAZEGÜL
 
 

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,

Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.

Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;

Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından

Koşar adım gitmeli onların arkasından.

Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından

İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.


Nihal Atsız’ın bu şiirini her okuduğumda, dinlediğimde aklıma tek kişi geliyor: MÜBARİZ İBRAHİMOV......

Gelin size şehit Mübariz’in hikayesini anlatayım.

Mübariz İbrahimov, 7 Şubat 1988 tarihinde, Bilesuvar kazası Aliabad köyünde dünyaya gelmiştir. 1994 senesinde Aliabad Köyü Şehit M.Piriyev ilkokulunda öğrenimine başlayan Mübariz 2005 yılında orta öğrenimini tamamlamıştır. Aynı yıl askerlik görevini yapmak üzere askere gitmiştir. 2007 yılında çavuş rütbesiyle askeri görevini tamamlamıştır. Askerlikten ayrıldıktan sonra yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra hayatını sivil olarak sürdüremeyeceğini anlamış, gönüllü olarak tekrar askere gitmek için ailesini ikna etmeye çalışmıştır. Her ne kadar gönüllü olarak askerliği istese de ailesi bu duruma pek sıcak bakmamış, ancak Mübariz’in bu direncini gören ailesi askerlik için Mübariz’e onay vermiştir. 2009 yılının Ağustos ayında Uzman Çavuş rütbesiyle orduya geri dönmüştür. Bir süre sonra kendi talebi üzerine Azerbaycan’ın Karabağ cephe bölgesindeki askeri birliklerden birine atanmıştır. Nisan 2010’da ise Terter kazasındaki askeri birliklerden birinde şehit olduğu güne kadar görev almaya başlamıştır.

Kafkas Dağları’nın güneydoğusunda yer alan 4392 kilometrelik Karabağ’da kahpe Ermenilerce 1948, 1953 ve 1988 yılının ardından 1992’de yaşanan işgal, soykırım ve tecavüz her Türk evladında olduğu gibi Kahraman Mübariz İbrahimov’da da derin yaralar bırakmış, içindeki milli ruhu ateşlemiş ve yüreğini intikam duygularıyla doldurmuştur...

Kahraman Mübariz intikam yemini etmişti. 19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23:30 dolaylarında yanına gerekli silah ve mühimmatı alıp kimseye haber vermeden mayın döşeli ermeni sınırını geçer ve ermeni karakoluna baskın düzenler. Karakoldaki Ermenilerle çatışmaya giren Mübariz buradaki 45 ermeni er ve subayını tek başına öldürür. Bunun üzerine karakoldaki ermeniler yardım isterler ve Mübariz, hem karakolda kalanlarla hem de gelen yardım birliğiyle önce kendi mühimmatıyla ardından kellesini aldığı ermenilerin mühimmatıyla tam beş saat çarpışır. Lakin ne yazık ki Mübariz sabaha karşı şehit düşer...

Yirmibirinci asrın Kürşad’ı Kahraman Mübariz bu baskınla resmen Türk Milleti’ne ve Türk Devletleri’ne “Uyanın artık!” demiştir. Şehit Mübariz Azerbaycan Devleti tarafından milli kahraman ilan edilmiştir. Ermeniler de yaşadıkları bu şokun etkisini uzun süre üzerlerinden atamamışlar, Karabağ cephesindeki komuta kademesini tamamen değiştirmişler ve Mübariz İbrahimov’un naaşını aylarca teslim etmemişlerdir. Hatta ermeniler Mübariz İbrahimov’un naaşından bile korkmuşlar, ellerini, ayaklarını bağlamışlardır.

Tek başına onlarca ermeniyi gebertmesini kendilerine yediremeyen ermeniler Mübariz’in naaşıyla dalga geçen görüntüler almışlar ve bu görüntüleri rus medyasında yaymıştırlar. Tüm bunlar, Türkiye devleti’nin bağnazlığı ve Türkiye medyasının ilgisizliğinden dolayı yaklaşık iki ay sonra Türkiye’de duyulmuştur... Yirmibirinci yüzyılın Kürşadı, Türk Milleti’nin ulu kahramanı Mübariz yaptıklarıyla sadece Azerbaycan Türkleri’ne değil, Tüm Türklere bir ders vermiş ve milli kin ve intikam duygusu hususunda örnek olmuştur.

Bu kutlu yolda şehadet mertebesine erişen ve acı ölüm tasından kahramanlık içen Mübariz İbrahimov’u rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Kutlu ruhun şad, mekanın cennet olsun Mübariz.

Alperen TAZEGÜL - 20.06.2017

 
Etiketler: 21, ASRIN, KÜRŞADI, MÜBARİZ, İBRAHİMOV
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
16° - 30°
Salı
16° - 32°
Çarşamba
16° - 29°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı