Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
04 Eylül 2017 - Pazartesi 19:10 Bu yazı 2196 kez okundu
 
TÜRKÇÜLER DERNEĞİ
Emin YARIMOĞLU
 
 

             Soner Yalçın tarafından 2008 yılında -MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi-  adlı bir yazı yazıldı. Aynı yazar geçtiğimiz günlerde bu yazının bir kısmını -Umarım Meral Akşener bu “tarihsel mirası” reddeder- adlı başlıklı yazısında tekrardan okuyucularına sundu. Yazı dikkatle incelendiğinde hatalı bilgilerle dolu. Ali Balseven'in Aleviliği, Atsız'ın Mhp'de Allah Tanrı'yı kovdu söylemi, Türkçüler Derneği'nin kapatılması, Bozkurt sembolünün değiştirilmesi gibi... Milliyetçi olarak adlandırılan kişilerinde araştırma yapmadan bu bilgileri kullandığını görüyoruz. Gelelim Türkçüler Derneği'ne...

            Soner Yalçın’ın -MHP’nin 40 yıldır bitmeyen derdi-  yazısında belirttiğine göre Mhp’deki değişim süreci içerisinde Türkçüler Derneği kapatılmış yerine Milliyetçiler Derneği kurulmuştur. Türkçüler Derneği hiçbir zaman MHP kontrolüne girmemiştir. Aksine dernek belirli bir dönem partide etkili olmuştur.

            Türkçüler Derneği 16 Eylül 1962 tarihinde İstanbul merkez olmak üzere kurulmuştur. Fakat dönemin İç işleri Bakanlığı derneğin kuruluşunu tüzükteki bazı maddelerden dolayı hemen onaylamamıştır. Hüseyin Nihal Atsız, İsmet Rasin Tümtürk, Necati Bozkurt, İzzet Yolalan, İsmail Hakkı Gökhun (Şaman), Fahri Ersavaş, Erk Yurtsever, Muzaffer Eriş ve Faik Tan derneğin kurucu üyeleridir. Derneğin kuruluş amacı tüzüğün 2. Maddesinin içeriğinde açık şekilde Türklüğe karşılıksız hizmet olarak belirtilmiştir. Tüzüğün 3. maddesinde -Türkçüler Derneği’nin hiç bir siyasî parti ile bağlantısı yoktur. Üyeleri diledikleri siyasî partide çalışabilirler. Ancak dernek ve parti çalışmalarını birbirine karıştırmazlar.- maddesi mevcuttur. Bu madde ile Türkçülük fikrinin siyaset üstü bir düşünce olduğu vurgulanmış ve üyelerin dernek içerisinde parti taraftarlığı yapması engellenmiştir. Türkçüler Derneği’nin hiçbir siyasi parti ile bağlantısı yoktur denilse de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin Alparslan Türkeş tarafından ele geçirilmesinde ve devamında 1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi adını alan siyasi yapılanmanın yurt genelinde hızlı bir şekilde örgütlenmesinde dernek oldukça etkili olmuştur.

            Dernek kurulduğu yıl birçok ilde ocaklar kurmuş daha küçük yerleşim yerlerinde odalar açmıştır. Derneğin haberleri Milli Yol adlı dergide yayınlanmış daha sonra Atsız’ın Ötüken Dergisi'nde bu haberler devam etmiştir. Atsız 26 Ocak 1964 tarihinde Yücel Hacaloğlu’na yazdığı mektupta Ötüken’den derneğin yayın organı olarak bahseder.

            1964 yılında dernek merkezi Ankara’ya taşınır. Bu kararda Nejdet Sançar’ın Ankara’da olması ve Ankara’da bulunan Orkun’u yayınlayan Türkçüler’in daha aktif çalışacağı düşüncesi etkili olur. Genel başkanlık Atsız’dan kardeşi Nejdet Sançar’a geçer. 30 Ağustos 1964 tarihinde Ankara Türk Ocağı’nda yapılan kurultay’da derneğin adı -Türkiye Milliyetçiler Birliği- olur. Fakat resmi makamların itirazı üzerine 28 Mart 1965 tarihinde yeniden bir kurultay toplanır. Birlik adı alınması için birkaç derneğin bir araya gelmesi gereklidir uyarısı yapılır. Bunun üzerine -Türkiye Milliyetçiler Birliği Derneği- adı ile dernek faaliyetlerine devam eder. Bu dönemde derneğin merkez yönetimde Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet Partisi ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi milletvekilleri de bulunmaktadır. Alparslan Türkeş de derneğe kayıtlı bir üyedir. Daha sonra İsmail Hakkı Yılanlıoğlu derneğe başkan seçilir. 1968 kurultayı ile dernek eski adını tekrar alır ve merkezini İstanbul’a taşır. Türkçüler Derneği genel başkanı Nihal Atsız, başkan yardımcısı İzzettin Yolalan olmuştur. 1971 tarihinde derneğin genel başkanı Ali Kınık olur bu dönemde yönetim Atsız tarafından gençlere verilir. 12 Mart 1971 muhtırası ile derneğin birçok şubesi kapatılmıştır. Türkçüler Derneği bazı şubeleriyle faaliyetlerine devam etse de eskisi kadar aktif olamadı.

              1972 yılında dernek MHP’ye yakın isimleri kurultayla üyelikten çıkarmıştır. Devlet Gazetesi ile Ötüken arasında bu dönemde karşılıklı yazılar yazılır. Bu kişiler açık şekilde Ötüken dergisinde fitneci olarak suçlanır. 1972 yılında Muzaffer Eriş genel başkanlığa seçilir.  Muzaffer Eriş’in genel başkanlığında Türkçüler Derneği tekrar faal duruma geçeceği düşünülse de istenilen sonuç alınamadı. Mustafa Kayabek ve Hüseyin Nihal Atsız Ötüken’deki -Konuşmalar- adlı yazıdan dolayı adlıkları cezaları onaylandı, bu iki  Türkçü’nün cezaevine girmesi Türkçülük mücadelesini olumsuz etkiledi.  Türkçüler Derneği 1973 tarihinde aktiflik özelliğini tamamen yitirdi. Anadolu’daki ocaklarının önemli kısmı 1973 yılında kapanan derneğin genel merkezi Altan Deliorman ve Necmeddin Sefercioğlu’nun verdiği bilgilere göre 1977 yılında faaliyetlerine tam olarak son verdi. Görüldüğü gibi MHP’nin politikaları dernekte etkili değildir. Dernek 1969 ve devamında isim değiştirmemiştir. Atsız ve yakın çevresi 1972 yılından itibaren partiye desteğini tamamen çekmiştir.

Dernek Atsız’a sürekli bağlı kalmıştır. 1966 yılında Ankara’da yapılan kurultayda Atsız’a çekilen telgraf şu şekildedir:

Bugün toplanan Türkiye Milliyetçiler Birliği kurultayı, Türk Milliyetçiliğinin büyük ve yılmaz ilim, fikir ve ülkü adamı olan yüce şahsiyetinizde, Türkçülük davamıza geçmiş ve geçmekte bulunan hizmetleriniz dolayısıyla şükran ve bağlılık duygularının arzını ittifakla karar altına almıştır.                         

       Başkanlık divanının saygılarıyla arz ederim.

      Kurultay Başkanı  M. Zeki Sofuoğlu

 

Emin Yarımoğlu

04.09.2017

 

 
Etiketler: TÜRKÇÜLER, DERNEĞİ,
Yorumlar
Ankara
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.07.2020
Bugün
18° - 31°
Çarşamba
17° - 32°
Perşembe
19° - 33°
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı